Vishay/Dale CMF55196K00FKRE70
CMF55196K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00FKRE70
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55196K00FKRE70
QUANTITY
CMF55196K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00FKRE70
Related LinksCMF55196, CMF55196K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55196K00FKRE70
CONVERTER DC/DC 48VIN 7A HORZ datasheet.pdf
DESOLD BRAID NO-CLEAN .075" 50' datasheet.pdf
BIT TORX T10 0.98" datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf