Vishay/Dale CMF55196K00FKRE70
CMF55196K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55196K00FKRE70
QUANTITY
CMF55196K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00FKRE70
Related LinksCMF55196, CMF55196K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55196K00FKRE70
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE .50A 13.2V SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 15POS datasheet.pdf
LUG OFFSET COPPER#6-14 50A 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER HT 2CH 512CPR 11MM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf