Vishay/Dale CMF5519K012FKBF
CMF5519K012FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5519K012FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.012K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5519K012FKBF.pdf
Availability of CMF5519K012FKBF
QUANTITY
CMF5519K012FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5519K012FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5519K012FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.012k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5519K012FKBF
Related LinksCMF5519, CMF5519K012FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5519K012FKBF Details Description
Related parts for CMF5519K012FKBF
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RING/STEEL KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf