Vishay/Dale CMF551K0200FKRE
CMF551K0200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0200FKRE
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0200FKRE.pdf
Availability of CMF551K0200FKRE
QUANTITY
CMF551K0200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K0200FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0200FKRE
Related LinksCMF551K, CMF551K0200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0200FKRE Details Description
Related parts for CMF551K0200FKRE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2179TB datasheet.pdf
COND SGNL 35/32 J/K/T/E/N/R/S/B datasheet.pdf
SEATING TL 2.5MM 16 COL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS563900 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf