Vishay/Dale CMF551K0200FKRE70
CMF551K0200FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0200FKRE70
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0200FKRE70.pdf
Availability of CMF551K0200FKRE70
QUANTITY
CMF551K0200FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0200FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF551K0200FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0200FKRE70
Related LinksCMF551K0, CMF551K0200FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0200FKRE70 Details Description
Related parts for CMF551K0200FKRE70
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A IPAK datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf