Vishay/Dale CMF551K1000FKEA
CMF551K1000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1000FKEA
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1000FKEA.pdf
Availability of CMF551K1000FKEA
QUANTITY
CMF551K1000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K1000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1000FKEA
Related LinksCMF551K, CMF551K1000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1000FKEA Details Description
Related parts for CMF551K1000FKEA
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 350MHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 12K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf