Vishay/Dale CMF551K1000FKR670
CMF551K1000FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1000FKR670
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1000FKR670.pdf
Availability of CMF551K1000FKR670
QUANTITY
CMF551K1000FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1000FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF551K1000FKR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1000FKR670
Related LinksCMF551K1, CMF551K1000FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1000FKR670 Details Description
Related parts for CMF551K1000FKR670
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M18 8MM NO+NC datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SCREW GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 150A D-67 datasheet.pdf