Vishay/Dale CMF551K1000FKRE70
CMF551K1000FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1000FKRE70
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1000FKRE70.pdf
Availability of CMF551K1000FKRE70
QUANTITY
CMF551K1000FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1000FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF551K1000FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1000FKRE70
Related LinksCMF551K1, CMF551K1000FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1000FKRE70 Details Description
Related parts for CMF551K1000FKRE70
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 10MH 1.1A VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS TIN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CC 0.3" datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC MODULE DC-DC NANO 1A 8PIN datasheet.pdf