Vishay/Dale CMF551K1800FKEA70
CMF551K1800FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1800FKEA70
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1800FKEA70.pdf
Availability of CMF551K1800FKEA70
QUANTITY
CMF551K1800FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1800FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF551K1800FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1800FKEA70
Related LinksCMF551K1, CMF551K1800FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1800FKEA70 Details Description
Related parts for CMF551K1800FKEA70
DIODE GEN PURP 600V 2A SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 6.5X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-2150 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS VER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
7 POS TERMI-BLOK HDR DIR. POL.AU datasheet.pdf