Vishay/Dale CMF551K2100BEEB70
CMF551K2100BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100BEEB70
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100BEEB70.pdf
Availability of CMF551K2100BEEB70
QUANTITY
CMF551K2100BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100BEEB70
Related LinksCMF551K2, CMF551K2100BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100BEEB70 Details Description
Related parts for CMF551K2100BEEB70
RELAY SSR 25A 240VAC DC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SKT datasheet.pdf