Vishay/Dale CMF551K2100FHEK70
CMF551K2100FHEK70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100FHEK70
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100FHEK70.pdf
Availability of CMF551K2100FHEK70
QUANTITY
CMF551K2100FHEK70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100FHEK70
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100FHEK70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100FHEK70
Related LinksCMF551K2, CMF551K2100FHEK70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100FHEK70 Details Description
Related parts for CMF551K2100FHEK70
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 36POS STR GOL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW,YLW,GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V JB 1206 datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf