Vishay/Dale CMF551K2400FHR670
CMF551K2400FHR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2400FHR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2400FHR670.pdf
Availability of CMF551K2400FHR670
QUANTITY
CMF551K2400FHR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2400FHR670
Internal Part NumberEIS-CMF551K2400FHR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2400FHR670
Related LinksCMF551K2, CMF551K2400FHR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2400FHR670 Details Description
Related parts for CMF551K2400FHR670
SWITCH DIP SPST SEALED 1POS datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC POE 30W SINGLE PSE 14-DFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 0-5VDC OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 120V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 168A datasheet.pdf