Vishay/Dale CMF551K2400FKEK
CMF551K2400FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2400FKEK
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2400FKEK.pdf
Availability of CMF551K2400FKEK
QUANTITY
CMF551K2400FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2400FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K2400FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2400FKEK
Related LinksCMF551K, CMF551K2400FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2400FKEK Details Description
Related parts for CMF551K2400FKEK
IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LOW POWER OPTICAL MOUSE SENSOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
PLUG ADAPTORS GROUNDED datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 2.5V 165BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf