Vishay/Dale CMF551K2400FKR670
CMF551K2400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2400FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2400FKR670.pdf
Availability of CMF551K2400FKR670
QUANTITY
CMF551K2400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF551K2400FKR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2400FKR670
Related LinksCMF551K2, CMF551K2400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2400FKR670 Details Description
Related parts for CMF551K2400FKR670
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 8GB 240FBDIMM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 2.5V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN datasheet.pdf
HIGH CAPACITY DC POWER RELAY datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LED COB 3000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf