Vishay/Dale CMF551K2500BERE
CMF551K2500BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2500BERE
Brief Description
RES 1.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2500BERE.pdf
Availability of CMF551K2500BERE
QUANTITY
CMF551K2500BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2500BERE
Internal Part NumberEIS-CMF551K2500BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2500BERE
Related LinksCMF551K, CMF551K2500BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2500BERE Details Description
Related parts for CMF551K2500BERE
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
JT 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
15UF 63V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf