Vishay/Dale CMF551K2700FKRE
CMF551K2700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2700FKRE
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2700FKRE.pdf
Availability of CMF551K2700FKRE
QUANTITY
CMF551K2700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K2700FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2700FKRE
Related LinksCMF551K, CMF551K2700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2700FKRE Details Description
Related parts for CMF551K2700FKRE
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT +5V 14BIT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 250V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
MODICE ME HEAD 30POS W/FERRITE datasheet.pdf