Vishay/Dale CMF551K2900BHR6
CMF551K2900BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2900BHR6
Brief Description
RES 1.29K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2900BHR6.pdf
Availability of CMF551K2900BHR6
QUANTITY
CMF551K2900BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2900BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K2900BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2900BHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K2900BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2900BHR6 Details Description
Related parts for CMF551K2900BHR6
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W SC70 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES WW 1W 5.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
PANEL MNT LED INDICATOR YEL 2V datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf