Vishay/Dale CMF551K4000DHR6
CMF551K4000DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4000DHR6
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4000DHR6.pdf
Availability of CMF551K4000DHR6
QUANTITY
CMF551K4000DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4000DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K4000DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4000DHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K4000DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4000DHR6 Details Description
Related parts for CMF551K4000DHR6
IC QUADRUPLE BUS TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A DPAK datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 16DIP datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 600V TO-94 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.1A 216 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf