Vishay/Dale CMF551K4700FEEB
CMF551K4700FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700FEEB
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700FEEB.pdf
Availability of CMF551K4700FEEB
QUANTITY
CMF551K4700FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700FEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K4700FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700FEEB Details Description
Related parts for CMF551K4700FEEB
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf