Vishay/Dale CMF551K4700FEEB
CMF551K4700FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700FEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700FEEB.pdf
Availability of CMF551K4700FEEB
QUANTITY
CMF551K4700FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700FEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K4700FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700FEEB Details Description
Related parts for CMF551K4700FEEB
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 350MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 4POS .100" T/H datasheet.pdf