Vishay/Dale CMF551K5000CEEB
CMF551K5000CEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000CEEB
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000CEEB.pdf
Availability of CMF551K5000CEEB
QUANTITY
CMF551K5000CEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000CEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000CEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000CEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K5000CEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000CEEB Details Description
Related parts for CMF551K5000CEEB
MODULE POWER 50A 1200V 3PH BRDG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 15P-5POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 PRESSFT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 417 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220F datasheet.pdf
ICL 60 OHM 1.5A datasheet.pdf