Vishay/Dale CMF551K5000FEBF
CMF551K5000FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000FEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000FEBF.pdf
Availability of CMF551K5000FEBF
QUANTITY
CMF551K5000FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000FEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000FEBF
Related LinksCMF551K, CMF551K5000FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000FEBF Details Description
Related parts for CMF551K5000FEBF
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN REV 200V 100A DO205AA datasheet.pdf
CAP CER 1PF C0K RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 24 RELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf