Vishay/Dale CMF551K5000FEEK
CMF551K5000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000FEEK
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000FEEK.pdf
Availability of CMF551K5000FEEK
QUANTITY
CMF551K5000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000FEEK
Related LinksCMF551K, CMF551K5000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000FEEK Details Description
Related parts for CMF551K5000FEEK
CONV DC/DC 7.2W 1.2VOUT 6A SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 9.0" datasheet.pdf
LED AMST-UWBG COOL WHT 8000K SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.08K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 49.88VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf