Vishay/Dale CMF551K5200BEEB
CMF551K5200BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5200BEEB
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5200BEEB.pdf
Availability of CMF551K5200BEEB
QUANTITY
CMF551K5200BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5200BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K5200BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5200BEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K5200BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5200BEEB Details Description
Related parts for CMF551K5200BEEB
PIN RECPT .032/.046 DIA 0344 SER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
PTC-FUSE SMD (1812) datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
VINYL BLOCK FORK HIGHLAND datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf