Vishay/Dale CMF551K5400FKBF
CMF551K5400FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5400FKBF
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5400FKBF.pdf
Availability of CMF551K5400FKBF
QUANTITY
CMF551K5400FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5400FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551K5400FKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5400FKBF
Related LinksCMF551K, CMF551K5400FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5400FKBF Details Description
Related parts for CMF551K5400FKBF
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MMA7456L datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY 10/100 2CH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf