Vishay/Dale CMF551K6000FEEA
CMF551K6000FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6000FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6000FEEA.pdf
Availability of CMF551K6000FEEA
QUANTITY
CMF551K6000FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6000FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K6000FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6000FEEA
Related LinksCMF551K, CMF551K6000FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6000FEEA Details Description
Related parts for CMF551K6000FEEA
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf