Vishay/Dale CMF551K6200FKEB
CMF551K6200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6200FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6200FKEB.pdf
Availability of CMF551K6200FKEB
QUANTITY
CMF551K6200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K6200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6200FKEB
Related LinksCMF551K, CMF551K6200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6200FKEB Details Description
Related parts for CMF551K6200FKEB
IC BUFF/CNVRTR HEX N-INV 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 154POS VERT 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf