Vishay/Dale CMF551K6200FKR6
CMF551K6200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6200FKR6
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6200FKR6.pdf
Availability of CMF551K6200FKR6
QUANTITY
CMF551K6200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K6200FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6200FKR6
Related LinksCMF551K, CMF551K6200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6200FKR6 Details Description
Related parts for CMF551K6200FKR6
CONN HSG RCPT 24POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
MOTOR TIMER 24HR SPST-NO FLUSH datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf