Vishay/Dale CMF551K6900BHEB
CMF551K6900BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6900BHEB
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6900BHEB.pdf
Availability of CMF551K6900BHEB
QUANTITY
CMF551K6900BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6900BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K6900BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6900BHEB
Related LinksCMF551K, CMF551K6900BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6900BHEB Details Description
Related parts for CMF551K6900BHEB
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf