Vishay/Dale CMF551K6900FKEK
CMF551K6900FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6900FKEK
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6900FKEK.pdf
Availability of CMF551K6900FKEK
QUANTITY
CMF551K6900FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6900FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K6900FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6900FKEK
Related LinksCMF551K, CMF551K6900FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6900FKEK Details Description
Related parts for CMF551K6900FKEK
MOD DIODE PWR 50A ISO PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 14POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 16A TO-247 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO-220F datasheet.pdf