Vishay/Dale CMF551K7400FKEK
CMF551K7400FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7400FKEK
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7400FKEK.pdf
Availability of CMF551K7400FKEK
QUANTITY
CMF551K7400FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7400FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K7400FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7400FKEK
Related LinksCMF551K, CMF551K7400FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7400FKEK Details Description
Related parts for CMF551K7400FKEK
RES SMD 41.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FRONT-END DUAL RCVR 28-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW SOT523 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X12.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP5212A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf