Vishay/Dale CMF551K7800DHR6
CMF551K7800DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7800DHR6
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7800DHR6.pdf
Availability of CMF551K7800DHR6
QUANTITY
CMF551K7800DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7800DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K7800DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7800DHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K7800DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7800DHR6 Details Description
Related parts for CMF551K7800DHR6
TRANS PNP 100V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 10NS 64QFP datasheet.pdf
HEATSINK 17X17X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 120W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 3.81MM datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.8 TH datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
BCH-381V-14 BK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 250W datasheet.pdf