Vishay/Dale CMF551K8200FKEB
CMF551K8200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8200FKEB
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8200FKEB.pdf
Availability of CMF551K8200FKEB
QUANTITY
CMF551K8200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K8200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8200FKEB
Related LinksCMF551K, CMF551K8200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8200FKEB Details Description
Related parts for CMF551K8200FKEB
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN ENCLOSURES SIZE 1 datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 6.5A 15.1 MOHM SMD datasheet.pdf