Vishay/Dale CMF551K8400BHEB
CMF551K8400BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8400BHEB
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8400BHEB.pdf
Availability of CMF551K8400BHEB
QUANTITY
CMF551K8400BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8400BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K8400BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8400BHEB
Related LinksCMF551K, CMF551K8400BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8400BHEB Details Description
Related parts for CMF551K8400BHEB
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 10CR 72" NI datasheet.pdf