Vishay/Dale CMF551K8580BEEB
CMF551K8580BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8580BEEB
Brief Description
RES 1.858K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8580BEEB.pdf
Availability of CMF551K8580BEEB
QUANTITY
CMF551K8580BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8580BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K8580BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.858k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8580BEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K8580BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8580BEEB Details Description
Related parts for CMF551K8580BEEB
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 31W datasheet.pdf