Vishay/Dale CMF551K9100DHBF
CMF551K9100DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K9100DHBF
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K9100DHBF.pdf
Availability of CMF551K9100DHBF
QUANTITY
CMF551K9100DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K9100DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF551K9100DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K9100DHBF
Related LinksCMF551K, CMF551K9100DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K9100DHBF Details Description
Related parts for CMF551K9100DHBF
FIXED IND 39UH 480MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS MDR-MDR PLUG 1M datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 8 POS UNSEALD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMH0002 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf