Vishay/Dale CMF551K9600DHEK
CMF551K9600DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K9600DHEK
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K9600DHEK.pdf
Availability of CMF551K9600DHEK
QUANTITY
CMF551K9600DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K9600DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K9600DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K9600DHEK
Related LinksCMF551K, CMF551K9600DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K9600DHEK Details Description
Related parts for CMF551K9600DHEK
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL V-OUT 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 49A SP1 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 12.6KW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6XTDFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FAN 80X20MM TACH PWM 24VDC datasheet.pdf