Vishay/Dale CMF551M0200FHBF
CMF551M0200FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0200FHBF
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0200FHBF.pdf
Availability of CMF551M0200FHBF
QUANTITY
CMF551M0200FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0200FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M0200FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0200FHBF
Related LinksCMF551M, CMF551M0200FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0200FHBF Details Description
Related parts for CMF551M0200FHBF
RES 29.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
15 P M R/A.370 FRT SPC 4-40 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" R/A TIN datasheet.pdf