Vishay/Dale CMF551M0200FKEK
CMF551M0200FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0200FKEK
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0200FKEK.pdf
Availability of CMF551M0200FKEK
QUANTITY
CMF551M0200FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0200FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M0200FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)