Vishay/Dale CMF551M0200FLEB
CMF551M0200FLEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0200FLEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0200FLEB.pdf
Availability of CMF551M0200FLEB
QUANTITY
CMF551M0200FLEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0200FLEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M0200FLEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0200FLEB
Related LinksCMF551M, CMF551M0200FLEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0200FLEB Details Description
Related parts for CMF551M0200FLEB
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSR IP00 125A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 15K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI 0-75MV DIP datasheet.pdf