Vishay/Dale CMF551M0500FHEB
CMF551M0500FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0500FHEB
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0500FHEB.pdf
Availability of CMF551M0500FHEB
QUANTITY
CMF551M0500FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0500FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M0500FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0500FHEB
Related LinksCMF551M, CMF551M0500FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0500FHEB Details Description
Related parts for CMF551M0500FHEB
CAP POLYMER 4.7UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PROG POWER MANAGER 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 485MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf