Vishay/Dale CMF551M0700FKR6
CMF551M0700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0700FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0700FKR6.pdf
Availability of CMF551M0700FKR6
QUANTITY
CMF551M0700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M0700FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0700FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M0700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0700FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M0700FKR6
HEADER 7POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC LOAD SW LEVEL SHIFTER SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
LOWER PART INSTALLATION HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/75A DC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf