Vishay/Dale CMF551M1100BHR6
CMF551M1100BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1100BHR6
Brief Description
RES 1.11M OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1100BHR6.pdf
Availability of CMF551M1100BHR6
QUANTITY
CMF551M1100BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1100BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M1100BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1100BHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M1100BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1100BHR6 Details Description
Related parts for CMF551M1100BHR6
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP TSOT23-6 datasheet.pdf
EVAL DAUGHTER STLM20 SOT-323 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 96POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC SMPC datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 110POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf