Vishay/Dale CMF551M2000FKEA
CMF551M2000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2000FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2000FKEA.pdf
Availability of CMF551M2000FKEA
QUANTITY
CMF551M2000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF551M2000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2000FKEA
Related LinksCMF551M, CMF551M2000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2000FKEA Details Description
Related parts for CMF551M2000FKEA
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MEMORY 16X5 ASYNCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC 12BIT ADC CONV .3" 28-DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 3.3V 200MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUT 10WATT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CA 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf