Vishay/Dale CMF551M2000FKR6
CMF551M2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2000FKR6
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2000FKR6.pdf
Availability of CMF551M2000FKR6
QUANTITY
CMF551M2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2000FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M2000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2000FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M2000FKR6
IC DAS 8BIT 8-CH 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 5A datasheet.pdf
CAP TANTALUM 10UF 63V 2917 datasheet.pdf
UM10-1260 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V CH 0201 datasheet.pdf