Vishay/Dale CMF551M2100FHEK
CMF551M2100FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2100FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2100FHEK.pdf
Availability of CMF551M2100FHEK
QUANTITY
CMF551M2100FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2100FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M2100FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2100FHEK
Related LinksCMF551M, CMF551M2100FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2100FHEK Details Description
Related parts for CMF551M2100FHEK
IC BATTERY CHARGER CTLR 24-TSSOP datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST BR-360 .430" datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP/CD5 0-WHT datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -5V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 28POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf