Vishay/Dale CMF551M2400FEEK
CMF551M2400FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2400FEEK
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2400FEEK.pdf
Availability of CMF551M2400FEEK
QUANTITY
CMF551M2400FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2400FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M2400FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2400FEEK
Related LinksCMF551M, CMF551M2400FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2400FEEK Details Description
Related parts for CMF551M2400FEEK
CHASSIS ALUM NATURAL 6"L X 10"W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 38K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LIMITING AMP UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf