Vishay/Dale CMF551M3700FHEK
CMF551M3700FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M3700FHEK
Brief Description
RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M3700FHEK.pdf
Availability of CMF551M3700FHEK
QUANTITY
CMF551M3700FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M3700FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M3700FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M3700FHEK
Related LinksCMF551M, CMF551M3700FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M3700FHEK Details Description
Related parts for CMF551M3700FHEK
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN 2.5MM MALE PHONE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL SHEAR datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 112MA 9.8 OHM datasheet.pdf
SING HORIZL WIRE MNGR 1U datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf