Vishay/Dale CMF551M5400FHR6
CMF551M5400FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M5400FHR6
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M5400FHR6.pdf
Availability of CMF551M5400FHR6
QUANTITY
CMF551M5400FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M5400FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M5400FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M5400FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M5400FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M5400FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M5400FHR6
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
JUNCTION BOX COLORDRV 1/IN 3/OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 16A 45V D2PAK datasheet.pdf