Vishay/Dale CMF551M5400FHR6
CMF551M5400FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M5400FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M5400FHR6.pdf
Availability of CMF551M5400FHR6
QUANTITY
CMF551M5400FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M5400FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M5400FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M5400FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M5400FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M5400FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M5400FHR6
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.2V 10WSON datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.8X3.1" datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 96.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 19.200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf